Har du selvmordstanker? Tal med nogen!

Selvmord er en meget alvorlig beslutning. Og selvom livet nogle gange gør rigtig ondt og opleves helt uoverskueligt, ønsker de fleste med selvmordstanker ikke at dø. Derfor er det vigtigt at vide, at der er altid hjælp at hente.

Det er helt afgørende at dele sine selvmordstanker med nogen – og det hjælper ofte at få sat ord på svære tanker og følelser. Ræk ud og fortæl nogen om dine tanker! Kender du ikke nogen, som du kan dele tankerne med, eller tænker du, at du ikke vil være en belastning for familie eller venner, så kontakt en rådgivning.

Du kan ringe til Psykiatrifondens rådgivning på 3925 2525 – helt anonymt. Du kan også kontakte Livslinien på 7020 1201.

Gode råd til dig der har selvmordstanker

  • Hold dig i nærheden af andre mennesker
  • Lad andre vide, hvordan du har det
  • Undgå alkohol og rusmidler
  • Fjern genstande i dine omgivelser, som kan bruges til at skade dig selv med – eller flyt dig fra disse genstande
  • Tal med din læge, en præst, en skolelærer eller en anden professionel person
  • Henvend dig på psykiatrisk skadestue, hvis det er akut. Se nedenfor.
  • Akut, lukket eller lang ventetid - få hjælp her

    Såfremt der er lang ventetid, eller vores rådgivning er lukket, henviser vi til nedestående. Psykiatrifondens rådgivning kan aldrig erstatte rådgivning hos egen læge eller behandler. Hvis situationen er akut kontakt 112, akuttelefon eller lægevagt eller en af de psykiatriske akutmodtagelser.

     

     

    Akuttelefoner

     

    Region Hovedstaden - Ring 1813

     

    Region Sjælland - Ring 7015 0708

     

    Region Nordjylland - Ring 7015 0300

     

    Region Syddanmark - Ring 7011 0707

     

    Region Midtjylland - Ring 7011 3131

     

     

    Psykiatrisk akutmodtagelse

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse for børn og unge, Region Hovedstaden – Ring 38640671

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Amager – Ring 3864165

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Ballerup – Ring 38645039

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Frederiksberg – Ring 38643736

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Glostrup – Ring 38640671

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, København – Ring 38647360

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Nordsjælland – Ring 38643200

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Roskilde – Ring 58537500

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Slagelse – Ring 58536420

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Vordingborg – Ring 58537030

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Odense – Ring 99449140

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Esbjerg – Ring 99446700

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Vejle - Ring 99447790

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Aabenraa – Ring 99445659 (Kun for voksne over 20 år)

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Region Midtjylland – Ring 78470470

     

    Psykiatrisk Akutmodtagelse, Region Nordjylland – Ring 98134202

  • Psykiatrifondens rådgivning - vi er her for dig

    Faglighed, imødekommenhed, interesse og respekt er nøgleord i vores rådgivning. Vi tilstræber at skabe en åben og tryg kontakt til alle, der henvender sig. Rådgivningen er gratis og anonym. Telefonrådgivningen har åbent mandag til og med torsdag fra kl. 10.00 til kl. 22.00. Fredag, lørdag og søndag er telefonerne åben fra 10.00 til 18.00. Chatten er åben hver mandag og onsdag fra kl. 18.00 til kl. 22.00.

    Læs mere om rådgivningen
  • Til dig der er pårørende - hvad kan du gøre?

    Halvdelen af befolkningen kender nogen, der har forsøgt at begå selvmord, eller som har haft selvmordstanker. Derfor er det vigtigt at vide, hvordan man bedst kan handle i en sådan situation. Mange er bange for, at de kan gøre ting værre og måske få en person til at forsøge selvmord, hvis de spørger ind til selvmordsplaner. Men det er der ikke noget, der tyder på.

    Læs mere
  • Ved forgiftning eller mistanke om forgiftning

    Ved mistanke om forgiftning kan du kontakte ​Giftlinjen på 8212 1212 - døgnet rundt. Her kan du få direkte råd og hjælp ved mistanke om eller i tilfælde af forgiftning. 

     

     

    Hvis situationen er akut kontakt 112, akuttelefon eller lægevagt eller en af de psykiatriske akutmodtagelser.

Hejrevej 43 | 2400 København NV | 3929 3909 | pf@psykiatrifonden.dk | CVR 1917 4883